MyBB Arşiv - MyBBArsiv.com

Orjinalini görmek için tıklayınız: istanbul boğaz turu
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. 
 
İstanbul'da boğaz turu yapmak istiyorsanız eğer benim size önereceğim ilk adres Ortaköy olacaktır. Boğaz havası almak ve boğaz turu için yıllardır tercih ettiğim tek adres. İkinci olarak da Eminönü'nü seçebilirsiniz. Bugüne kadar başlangıç noktam Eminönü olan bir boğaz turu deneyimim olmadığı için ne söylesem yalan olur.Ortaköy Boğaz Turu
Boğaz turunun başlangıç noktası Ortaköy.
Ortaköy'e gidip kumpir ya da waffle yedikten sonra tekneye binmenin keyfi bir başka. Unutmadan söylemiş olayım, boğaz turu saati geldi, hızlı hızlı yeyip bitireyim diye düşünmeyin. Zira teknelere yanınızda yiyecek ve içecekle de binebiliyorsunuz.

Boğaz Turu İstanbulOrtaköy'den başlayan boğaz turu kısaca bir köprüden ötekine git ve gel şeklinde yapılıyor. Boğaz Köprüsü'nden başlayıp Avrupa Yakası kıyılarını dolaştıktan sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne geldiğinde dönüşünü Anadolu Yakası kıyıları üzerinden gerçekleştiriyor. Anadolu Yakası'nda Beylerbeyi Sarayı'na ya da tam sarayın dibinde olan Boğaziçi Köprüsü'ne geldiğinde ilk başladığı nokta olan Ortaköy'e dönerek seferini tamamlıyor. Bu şekildeki bir boğaz turunun süresi ise 1 saat.

Boğaz Turu, Ortaköy 1 of 15
Bebek Bebek
Suada, Galatasaray Adası Suada, Galatasaray Adası
Rumeli Hisarı Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Rumeli Hisarı ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
Borusan Contemporary Perili Köşk Borusan Contemporary Perili Köşk

Köprünün altından geçmek bambaşka bir duygu...

Anadolu Hisarı Anadolu Hisarı

Küçüksu Kasrı Küçüksu Kasrı
Kuleli Askeri Lisesi Kuleli Askeri Lisesi

Beylerbeyi Sarayı Beylerbeyi Sarayı
Boğaz Manzarası Boğaz Manzarası
Binince sizi de uyaracaklardır kesin ama ben de söylemiş olayım. Boğaz turu yaparken dışarıda oturmak isteyeceğinizi göz önünde bulundurarak, giderken sorun olmuyor ama dönüşte rüzgar fazlasıyla üşütüyor. Bu nedenle hava güneşli olsa bile üstünüze bir şeyler almayı unutmayın derim.

Ortaköy Camii
Ortaköy Camii (büyük Mecidiye Camii)
Ortaköy'de başlayıp yine başladığı noktada 1 saat sonunda biten boğaz turunun ücreti kişi başı 15 TL. 7 yaş ve üzeri ücrete tabii ve öğrenci indirimi yok. Turlar hafta içi 14:20'de başlayıp 1'er saat arayla yapılıyormuş ama yolcu durumuna göre 1.30 saate de çıktığı oluyor. Hafta sonları ise 13:00'dan itibaren 20 dakikada bir yapılan daha sık tekne seferleri mevcut.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.

3. Turyol boğaz turları
Turyol firmasının İstanbul Boğazı'nda düzenlendiği boğaz turları Eminönü, Üsküdar, Kadıköy, Karaköy iskelelerinden hareket ediyor. Haftanın 7 günü düzenli yapılan seferler gün içerisinde sık aralıklarla gerçekleştiriliyor. Turyol'un boğaz turları Eminönü, Kadıköy ve Karaköy'den 20 TL, Üsküdar çıkışlı boğaz turu ise 15 TL.

Bogaz-Turlari-Istanbul
4. Özel firmalar tarafından gerçekleştirilen boğaz turları
İstanbul Boğazı'nda Şehit Hatları ve Dentur Avrasya dışında birçok özel firma tarafından da konsept ve kişiye özel boğaz turları düzenleniyor. Türk dizilerinde İstanbul Boğazı görüntülerinin sık sık kullanılması ve dizilerin yurt dışında popüler olması nedeniyle özellikle yabancı turistlerin kişiye özel konsept boğaz turlarına olan ilgisi artmış durumda.

Hem Anadolu hem de Avrupa yakasından hareket eden tekneler kısa ve uzun olmak üzere tamamen isteğe bağlı şekilde hizmet veriyor. Boğaz turu sırasında yatta doğum günü, evlilik yıl dönümü, evlilik teklifi, nişan, mezuniyet, yüzme turu, düğün, iftar, kahvaltı, öğle ya da akşam yemeği, iş yemeği, bekarlığa veda kutlamaları ve konsept kutlamalar gerçekleştiriliyor. Lazerli gösteri, yemekli-yemeksiz ve alkollü-alkolsüz davetlerde kayıttan ya da canlı müzik yayını ile profesyonel video ve fotoğraf çekimi istekleri de karşılanıyor.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.