Giriş Yap
x
MyBBArsiv.com - MyBB Arşiv Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
skirubo avatar
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hititler ve Hattuşaş


Çevrimdışı  skirubo
#1
Milattan önce 2000 yıllarının başlarında Anadolu’ya giren Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., Orta Anadolu’ya göç ederek yerleşik hayatlarına burada devam etmişlerdir. Hititlerin siyasi geçmişlerinin milattan önce 1800’lerden sonra başladığı bilinmektedir. Hititler milattan önce 7. yüzyıla kadar varlıklarını korumuşlardır. Anadolu’nun ilk büyük devletini oluşturan Hititler, kendilerinden önce Anadolu’da var olmuş kültürlerle, Antik Mısır ve Mezopotamya kültürünü birleştirerek Anadolu uygarlığının temelini atmışlardır. Hitit devletinin başkenti Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. şehriydi. Hitit devleti birçok küçük beyliklerin birleşimi ile oluşmuş bir beylikler devletiydi. Devletin başındaki kral; başkomutanlık, en büyük din görevlisi ve büyük yargıçlık görevlerini de kendine almıştı. Hitit devletinin oluşumunun ilk zamanlarında devlet yöneticileri arasında Pankuş olarak adlandırılan ve asillerden oluşan bir meclis vardı. Bakır ve kalay üretimini devletin ilk yıllarından itibaren başarıyla sürdürmüşlerdi. Bu madenlerin üretimi ve kullanımı ile askeri bir üstünlük kurmayı başardılar. Ticaret yollarının korunmasına özel bir önem verdiler.
 
Hitit devletinin tarihi;
  • Eski Devlet
  • Yeni Devlet
  • Geç Hitit Devleti olarak üç kısma ayrılır.
 
Yeni devlet döneminin bilinen en önemli olaylarından birisi Hitit-Mısır mücadelesidir. Suriye’nin kuzeyinde bulunan topraklarda iki devletin çıkarlarının göz önünde bulundurması savaşa yol açmıştır. Yıllarca süren bu savaşlarda hiçbir üstünlük sağlayamayan bu iki devlet insanlık tarihinde bilinen ilk yazılı antlaşma olarak kabul edilen Kadeş Antlaşması’nı imzaladılar.
Hitit Devleti milattan önce 12. Yüzyılda Ege göçleri sebebiyle siyasi birliğini parçalandı. Geç Hitit Şehir Devletleri, Hititlerin kültür değerlerini bir süre daha devam ettirdi.
Bu şehir devletleri milattan önce 7. Yüzyılda Asur devletine, daha sonra bütün Anadolu ile birlikte Pers yönetimine geçti.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Sponsor Reklam
© 2016 MyBBArsiv.com powered by ReDMaD.org


Web sitemiz dahilindeki tüm sayfalar, bu sayfaları gösteren tüm ekranlar ve içerdiği her türlü bilgi ve bağlı materyal, yerleşim ve öğeler, (çözüm ortaklarının logoları ve yasal hakları hariç) ReDMaD.org'a aittir. Yazılı izin olmaksızın ve kaynak belirtilmedikçe, (Kaynak göstererek alıntı yapılabilir.) kopyalanamaz ya da yayınlanamaz. ReDMaD.org sitesindeki içerik-ler 5070 sayılı kanun kapsamında dijital zaman damgasıyla ve DMCA tarafından korunmaktadır. Tüm hakları, (insafiyet ile) saklıdır.