Giriş Yap
x
MyBBArsiv.com - MyBB Arşiv Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
nullsix avatar
Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Robotik Cerrahinin Avantajları


Çevrimdışı  nullsix
#1
Robotik Cerrahinin AvantajlarıKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, robotik cerrahinin avantajlarından bahsetti.Tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknoloji olan robotik cerrahi ilk olarak 1994 yılında kardiyovasküler cerrahide kullanıldı. Sonraki yıllar en yaygın kullanım alanı üroloji ameliyatları oldu.

 

Cerrahi alanda büyük kolaylık ve hasta konforu sunan robotik cerrahi ile karın içinde birçok hastalığın tedavisi yapılabilmektedir. Doktor, ameliyatı özel bir robotik cerrahi sistem kullanarak uzaktan yönetir. Özel olarak tasarlanmış bu robotik sistem ile uygulanan cerrahi girişimlerde karın bölgesine yapılan küçük kesilerden karın içine robotun kullanacağı özel aletler yerleştirilir. Gelişmiş kamera sistemi sayesinde en ince detay görülür.

 

Robot cerrahisinin kullanıldığı alanlar:Kadın Hastalıkları: Rahim kanserleri, rahim sarkması, rahim alma, myom ameliyatları, çikolata kisti

Üroloji: Mesane kanseri, prostat kanseri, böbrek kanseri

Kalp Cerrahisi: Kalp kapağı ve bypass cerrahisinde

Genel Cerrahi: Kalın bağırsak cerrahisi, şişmanlık cerrahisi, pankreas, fıtıklarRobotik cerrahinin 6 avantajı
       
 • Daha az kan kaybı: Robotik cerrahide laparoskopide olduğu gibi hastanın karnı gazla şişirilir. Gaz basıncı fazla kanamaya engel olur. 3 Boyutlu kameralar sayesinde (klasik laparoskopi ameliyatları 2 boyutlu olarak gerçekleştiriliyor) operasyon alanı çok net görüldüğünden olası kanamaya etkili müdahale edilir ve sonuçta az kan kaybı olur.
       
 • Daha az ağrı: Ameliyat kesileri küçük olduğundan ve içeride yapılan işlemler hassas olarak gerçekleştirildiğinden dolayı açık operasyonlara oranla daha az ağrı hissedilir.
       
 • Hızlı iyileşme: Operasyon yapılan bölge net görüldüğünden cerrahinin uygulandığı organ ve çevre dokuları korunur ve dokularda daha az travma olur. Kanama yok denecek kadar azdır. Ameliyat kesileri de oldukça küçüktür. Buna bağlı olarak ameliyat sonrası iyileşme süresi kısadır. Hasta açık operasyona oranla daha erken hastaneden taburcu edilebilir.
       
 • Günlük hayata ve aile yaşantısına hızla dönüş: Robotik cerrahi ile yapılan operasyon sonrası normal yaşam aktivitelerine daha kısa sürede dönülür. Normal gıda alımına daha erken başlanır.
       
 • Yara izleri belirsizdir: Yara izleri o kadar küçüktür ki estetik açıdan bir sorun oluşturmaz.
       
 • Enfeksiyon riski azdır: Robotik cerrahide yara enfeksiyonu daha az görülür.
       
 • Daha iyi kanser kontrolü: 3 Boyutlu (klasik laparoskopi ameliyatları 2 boyutlu olarak gerçekleştiriliyor), yüksek çözünürlüklü görüntü ve 7 derece hareket edebilen enstrümanlar sayesinde dokular daha net olarak görülüp müdahale edilebilir.
Robotik Cerrahinin en büyük dezavantajı diğer yöntemlere göre daha pahalı olmasıdır. Fakat aynı laparoskopi ameliyatlarında olduğu gibi zaman içinde daha da ucuzlayıp sadece imkânı olan hastalara değil her hastanın hizmetinde olması beklenilmektedir.Doç. Dr. Taner Usta
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Ara
Cevapla
 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yenilenebilir enerji kaynaklarının avantajları nullsix 0 91 21.12.2017, Saat:17:38
Son Yorum: nullsix
  Robotik Kalp Cerrahisi ve Robotik Kalp Ameliyatı BazKriz 0 150 11.07.2017, Saat:15:37
Son Yorum: BazKriz
  Çelik Kiremit Avantajları Nelerdir? seouzmani06 0 182 10.06.2017, Saat:23:57
Son Yorum: seouzmani06
  Metal Kiremit Avantajları Nelerdir? seouzmani06 0 223 09.06.2017, Saat:16:03
Son Yorum: seouzmani06
  Kalıcı ojenin avantajları nelerdir? beyongs 0 323 27.11.2016, Saat:17:37
Son Yorum: beyongsKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Sponsor Reklam
© 2016 MyBBArsiv.com powered by ReDMaD.org


Web sitemiz dahilindeki tüm sayfalar, bu sayfaları gösteren tüm ekranlar ve içerdiği her türlü bilgi ve bağlı materyal, yerleşim ve öğeler, (çözüm ortaklarının logoları ve yasal hakları hariç) ReDMaD.org'a aittir. Yazılı izin olmaksızın ve kaynak belirtilmedikçe, (Kaynak göstererek alıntı yapılabilir.) kopyalanamaz ya da yayınlanamaz. ReDMaD.org sitesindeki içerik-ler 5070 sayılı kanun kapsamında dijital zaman damgasıyla ve DMCA tarafından korunmaktadır. Tüm hakları, (insafiyet ile) saklıdır.